Довідка про результати проведення експерименту щодо залучення Міністерством молоді та спорту України національних спортивних федерацій з окремих олімпійських видів спорту до організації і проведення спортивних заходів
опубліковано 16 січня 2017 року о 10:46

На сьогодні постала нагальна необхідність приведення основ управління спортом в Україні до визнаних міжнародних стандартів, зокрема Олімпійської хартії, Європейської спортивної хартії, Міжнародної хартії фізичного виховання та спорту.

На виконання пункту 464 глави 25 статті 441 плану заходів з імплементації Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 р. № 847-р, розроблено Дорожню карту реформ у сфері фізичної культури та спорту (далі – Дорожня карта).

Дорожню карту схвалено спортивною громадськістю, Меморандум про підтримку Дорожньої карти підписано більше ніж 40 спортивними федераціями, Громадською радою при Міністерстві молоді та спорту, Колегією при Міністерстві молоді та спорту, презентовано на Комітеті з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Верховної Ради України та в Кабінеті Міністрів України, направлено до Реанімаційного пакету реформ та Центру підтримки реформ при Кабінеті Міністрів України.

Одним із напрямів Дорожньої карти відповідно до статей 6 та 20 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" визначено підвищення автономії національних спортивних федерацій та проведення "пілотного проекту" – експерименту щодо залучення національних спортивних федерацій з видів спорту до реалізації окремих, покладених на Міністерство молоді та спорту, завдань.

Мета експерименту – залучення інститутів громадянського суспільства до реалізації державної політики у сфері фізичної культури і спорту, вироблення нового механізму співпраці між державою та громадськими організаціями, пошук шляхів ефективнішого планування бюджетних коштів, підвищення оперативності організації і якості проведення спортивних заходів.

Експеримент запроваджує принципово новий для України партнерський підхід до співпраці інститутів громадянського суспільства та держави – федерацій та Міністерства молоді та спорту України.

Така форма роботи зорієнтована на міжнародні стандарти у спорті, поєднання вітчизняних традицій і досягнень зі світовим досвідом у цій сфері та підтвердження того, що принципи фінансування системи спорту, якими керуються в інших країнах світу, включаючи країни Європейського Союзу, можуть бути застосовані в Україні.

При цьому Міністерство позбавляється невластивих повноважень, у співробітників вивільняється час для стратегічних, а не поточних завдань.

З IV кварталу 2015 року Міністерство проводить експеримент щодо залучення національних спортивних федерацій з окремих олімпійських видів спорту до організації і проведення спортивних заходів (далі – експеримент), включених до Єдиного календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів на відповідний рік (далі – ЄКП), спрямованих на забезпечення підготовки спортсменів національних збірних команд з відповідних видів спорту та їх участі у спортивних змаганнях всеукраїнського та міжнародного рівня.

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 2015 р. № 573 "Про проведення експерименту щодо залучення Міністерством молоді та спорту національних спортивних федерацій з окремих олімпійських видів спорту до організації і проведення спортивних заходів та внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 8 липня 2009 р. № 695 і від 29 лютого 2012 р. № 152" визначено терміни, Порядок проведення та перелік федерацій: всеукраїнська громадська організація "Федерація важкої атлетики України", всеукраїнська громадська організація "Федерація України зі стрибків у воду", громадська спілка "Федерація легкої атлетики України", всеукраїнська громадська організація "Федерація баскетболу України".

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. №196 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України, пов’язаних з проведенням спортивних заходів" залучено ще дві федерації: всеукраїнська громадська організація "Федерація хокею України" та громадська організація "Федерація хокею на траві України".

На сьогодні за Порядком експерименту працює п’ять федерацій.

За умовами експерименту федерації самостійно: видають власні розпорядчі документи та затверджують кошториси спортивних заходів, списки учасників навчально-тренувальних зборів, списки суддів всеукраїнських спортивних змагань, комплектують склад офіційних делегацій, забезпечують організаційне супроводження спортивних заходів.

Для проведення спортивних заходів, включених до ЄКП, федерації отримують кошти через територіальні органи Державної казначейської служби України, а також використовують власні фінансові ресурси.

Детально обов’язки сторін зазначено у договорах про проведення експерименту, які укладено Міністерством з кожною із відповідних федерацій.

З 24 жовтня по 16 грудня 2016 року, згідно з наказом Міністерства молоді та спорту України від 17 жовтня 2016 р. № 3923 "Про проведення перевірки національних спортивних федерацій з окремих олімпійських видів спорту щодо стану проведення експерименту", проведено відповідну перевірку.

Результати перевірки показали недосконалість і надмірну забюрократизованість процедури проведення експерименту (періодичність, кількість та форми звітності, необхідність постійного внесення змін до ЄКП тощо).

Федерації здобули досвід самостійного планування, використання та відповідного звітування щодо коштів Державного бюджету України, для організації і проведення заходів, забезпечили організацію та проведення спортивних заходів.

За результатами перевірки Міністерством готуються зміни до договорів про проведення експерименту та відповідні рекомендації для федерацій.

Враховуючи звернення національних спортивних федерацій з окремих олімпійських видів спорту, залучених до проведення експерименту, та громадської організації "Федерація регбі України", на виконання пункту 4 протоколу наради під головуванням Віце-прем'єр-міністра України В. А. Кириленка від 12 вересня 2016 р. про подальший розвиток в Україні олімпійського руху, визначення механізмів підтримки масового спорту та спорту вищих досягнень, зареєстрованого в Кабінеті Міністрів України від 19 вересня 2016 р. № 33890/0/1-16, Міністерством молоді та спорту України підготовлено та на засіданні Уряду схвалено постанову Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 р. № 1010 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. № 152 і від 5 серпня 2015 р. № 573".

Проектом акта продовжується термін проведення експерименту на чотири роки (олімпійський цикл) до 2020 року, врегульовуються питання використання коштів, передбачених у державному бюджеті для спорту вищих досягнень та резервного спорту, деякі повноваження федерацій, зокрема щодо можливості залучення спортсменів резервного спорту до навчально-тренувального процесу, а також збільшується кількість учасників, залучається громадська організація "Федерація регбі України".

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux